Battery pack pro Nikon F-601

Neexistence sérivě vyráběného battery packu mě přiměla přemýšlet o tom, jak se vypořádat se spotřebou baterií při dlouhých expozicích. Naprosto ideální by asi bylo vyrobit něco podobného, jako je u ostatních fotoaparátů z laminátu, ovšem na to nemám ani prostředky, ani zkušenosti. Proto jsem se rozhodl pro to nejjednodušší a v podstatě nouzové řešení, které se zde pokusím popsat.

Nejprve tedy co budeme potřebovat :

U vybité baterie CR P-2 odřízneme ploché dno. Tím se dostaneme do vnitřku baterie k oběma článkům, které vyndáme. Oba články teď musíme dát zpět do baterie, ovšem tak, aby na kontakty fotoaparátu přišli oba konce mínusové (to znamená ty ploché, bez čudlíku). Ještě předtím, než je dáme do baterie ovšem musíme připájet vodiče od konektoru k těmto článkům. Zde je třeba dbát na správnou polaritu. Pokud se spletete a dáte je obráceně, snad se nic nestane, ale určitě bude lepší to nezkoušet. Ještě je potřeba říct, do kterého místa vodiče připájet. Z obrázku to zřejmě není moc patrné. Hlavní je připájet je na kostru článku, ne na plusový výstupek, pokud možno na tu stranu baterie, která je rovná. Tím je vlastní úprava battery packu skončená, připojením konektoru na pouzdro s tužkovými bateriemi a případným změřením výstupního napětí je hotovo.

Nyní následuje choulostivá operace, kterou je potřeba absolvovat při každém používání našeho výrobku. Jelikož celá konstrukce není příliš praktická pro běžné focení, používám ji opravdu jen na noční záběry s dobou expozice 15 min a delší.

Celá konstrukce by jistě snesla řadu vylepšení. Pokud by někdo měl nějaké připomínky nebo postřehy k tomuto tématu, nebo jste někde viděli jiný návod na výrobu tohoto příslušenství, napište mi prosím.
 
 


ZPĚT