Firma Hodinářství Antik Krenn má na prodej vojenská vyznamenání, medaile, bodáky a šavle ve svém kameném obchodě

Medaile a vyznamenání z doby Františka Josefa I. v mé sbírce

Řadu informací na této stránce jsem získal díky Martinu Pytrovi, jemuž tímto děkuji.

Vyznamenání 2. december 1873. Medaile byla nejspíš vydaná k příležitosti 25. výročí korunovace FJI.


Železný záslužný kříž udělený za I.světové války. Byl udělován vojákům nižších hodností nebo civilistům za zásluhy, založen 1.dubna 1916. Původní stuha, šířka 34 mm. Materiál železo.


Jedná se o stíbrný záslužný kříž. . Je to takový moje horký želízko v ohni, smaltovaná ramena kříže, materál stříbro a původní krabička a stuha. Podle signatury na krabičce jej zhotovil Franz Braun, K.u.k. hof goldarbeiter & juwelier, Herrngasse 6, Wien. Průměr kříže je 31 mm.


Vojenská záslužná medaile SIGNUM LAUDIS - odznak pochvaly, udělovaná důstojníkům za zvláštní zásluhy v dobách míru i za války. Velmi pěkné vyznamenání, bohužel schází stužka. Materiál zlacené stříbro, šířka 31 mm.


Der Tapferkeit, vyznamenání za statečnost I. stupně. Medaile založil v roce 1789 císař Josef II. (1780-1790, císař od 1765) jako Pamětní a čestné vojenské medaile pro mužstvo za statečnost v boji (v té době probíhala válka s Pruskem o dědictví bavorské i válka s Tureckem), v roce 1809 za napoleonských válek byly přejmenovány. Bohužel také chybí stužka, jinak můj oblíbený kus. Materiál stříbro, průměr 40 mm.


SIGNUM MEMORIAE, neboli jakási pamětní medaile, je poměrně běžná. Ovšem tato miniatura je celkem zajímavá. Její průměr je 18 mm, jinak je přesnou kopií velké medaile. Bohužel ani u jednoho kusu které mám není stužka, vlastně ani nevím, jestli se nějaká nosila a jak se vůbec tyto miniatury nosili. Jinak velká předloha této miniatury byla zřízena z rozhodnutí císaře ke dni 18.prosince 1898 a určena pro osoby v branné moci, četnictvo či jiné státní zřízence, kteří setrvali ve službě od 2.prosince 1848, ať ještě činné nebo už v penzi za věrné a svědomité konání svých povinností.


Tato medaile byla zřejmě udílená za chov koní pro armádu, ale je to jen moje domněnka. Bohužel nemá očko a ani nevím, jestli k ní patřila nějaká stuha. Materiál stříbro a šířka 41 mm.