POUŽÍVANÁ TECHNIKA

Můj první "velký" fotoaparát. Moje zkušenosti s F601 jsou výborné, ale samozřejmě vždycky se najde něco proti. Nejvíc mi vadí neexistence "batery packu" na tužkové baterie. Krmí se totiž speciální baterií CR-P 2, které stojí okolo 300,- korun kus. Sice vydrží při mém focení (cca 20 filmů ročně) zhruba 1 rok, ale provoz na tužkové baterie by mě moc lákal. Další věc, která mi chybí je vícenásobná exposice, ale tento problém jsem vyřešil koupí Nikonu FM2. Jinak pro mluví tři druhy měření, poměrně vychytané funkce pro blesk (hlavně oceňuji synchronizaci na dlouhé časy), jednoduché ovládání, možnost použít levné drátěné spouště (oproti Nikonu F50) a samozřejmě možnost použít manuální objektivy s F bajonetem. Pokud bych si dnes měl vybírat za stejné peníze, asi bych koupil zase tento fotoaparát, nebo bazarový F801s s možností provozu na tužkové baterie, ovšem bez vestavěného blesku. A kdybych mohl investovat více, určitě bych si přišetřil na Nikon F90X.

Hodně dlouho jsem se těšil, až si pořídím tento přístroj. Znal jsem nazpaměť technické údaje ještě dřív, než jsem ho poprvé držel v ruce. Přemýšlel jsem, jestli koupit nový, nebo raději starší bazarový. Můj známý měl možnost koupit v Německu nový za 17.000,- Kč a já jsem ho u něj objednal. Ten den jsem jel do Prahy a samozřejmě jsem neopomněl zajít do mých oblíbených bazarů ve Vodičkově ulici. A tam u pana Pazdery ležela ONA - krásná chromová FM2-ka, ve výborném stavu s poněkud otlučeným objektivem 50/f2. Hodně dlouho jsem ji prohlížel ze všech stran, přemýšlel, jestli mám risknout bazarovou koupi, ale nakonec jsem neodolal, došel do bankomatu rozbít prasátko a už jsem mohl začít s focením. Dnes už vím, že jsem pořídil dobře, žádná zákeřná skrytá vada se neukázala a FM2-ka pracuje k mé plné spokojenosti a radosti. Tak tedy proč vlastně právě Nikon FM2 ? V první řadě se mi líbí naprostá nezávislost na bateriích (samozřejmě kromě měření). Člověk nemusí mít strach, že mu někde daleko od civilizace vypoví službu elektřtina. Dalším důvodem byla pověstná odolnost a téměř nezničitelnost tohoto fotoaparátu, což jsem si na vlastní kůži vyzkoušel, když mi spadl z 50 cm na zem přímo na hranol a nikde ani stopy po pádu. Možná namítnete, že 50 cm není moc, ale s F601 bych to nerad zkoušel, přeci jen bakelit je bakelit. U Nikonu F601 jsem postrádal možnost multiexpozice, která je tu neomezená. Další plus je synchronizace blesku do 1/250s a nejrychlejší čas 1/4000s. Další faktory, které se nechají kladnotit jsou např. možnost motorového pohonu, synchro konektor pro blesk, výměnné matnice, spolehlivé středově vyvážené měření, kontrola hloubky ostrosti, ...  Věc, která mě opravdu překvapila (velmi mile) a kterou jsem do té doby netušil, že FM2 má také při focení samospouští předsklopení zrcátka, což je pro fotografování krajiny těmi kritickými časy 1/15 - 1s velmi dobrá věc. Zkrátka tento fotoaparát se nechá velmi vřele doporučit a já na něj nedám dopustit ....

Digitální fotoaparát Olympus Camedia C2020 Poslední dobou jsem začal dost využívat digitál. Důvodem, proč já, zastánce klasických fotoaparátů, přešel na dříve zavrhovanou digitální techniku je za prvé rychlost získání snímku v dostatečné kvalitě pro noviny, do kterých jsem poslední dobou začal trochu přispívat. Druhým důvodem je virtuální obchod se starožitnostmi, doplňování zboží do něj by bylo bez digitálu mnohem náročnější a pomalejší.
Musím doplnit, že nejsem vlastníkem tohoto fotoaparátu, mívám ho jen zapůjčený od přítele Srnyho, kterého tímto zdravím. Tenhle foťák je ideální pro moje potřeby. Rozlišení snímku 1200x1600 bodů, vestavěný blesk je samozřejmostí, možnost připojit externí blesk, optický zoom odpovídající 38 - 105 mm u kinofilmu, snadné ovládání, dobrý displej. Samozřejmě má i nevýhody. Za největší považuji nepřítomnost USB portu, takže přenášení fotek do počítače bez zvláštní USB čtečky SmartMedia karet je dost časově náročné, u 8MB karty trvá téměř 20 minut. A druhá nevýhoda je právě používání SmartMedia karet, které jsou zatím omezeny maximální velikostí 64MB a cenově trochu náročnější proti Flash kartám. Výdrž bateríí je jako u jiných obdobných digitálů. Člověk prostě musí mít při ruce alespoň jednu sadu náhradních článků.

Objektiv SIGMA 24 mm F 2,8 Můj poslední přírůstek do rodiny fototechniky. Hooodně dlouho jsem se odhodlával ke koupi objektivu s touto ohniskovou vzdáleností a řešil veliké dilema mezi Nikkorem a Sigmou. Nakonec to hlavně díky ceně vyhrála Sigma a za ty peníze (něco přes 7.000,-) splňuje moje očekávání. První filmy jsou dofocené a až dodělám deník ze Slovenska, objeví se tu nějaké fotky.

Objektiv SIGMA 28-70 / 2,8-4 Tento objektiv jsem si koupil ještě dříve, než jsem měl prvního Nikona. Takže nějaké hodnocení ? Hmmm,  na Sigmy se obecně nadává kvůli malé mechanické odolnosti. Toto u mých kusů nemohu říct. Až na jeden malý detail, kterého jsem si všiml nedávno a to sice, že se gumový potah zoomovacího prstence na jednom místě jakoby vydouvá (zřejmě se odlepil), si nemohu stěžovat. Ne už tak úplně spokojený jsem s optickými vlastnostmi. Dělám z něho sice zvětšeniny 40x60 a na to, jak velké je to zvětšení, mi ostrost připadá v pořádku, ale co mě trápí jsou reflexy při fotografování v protisvětle a snížený kontrast při tomtéž. Jenže zase za ty peníze co stál, je to asi v toleranci. Pro běžné nenáročné focení je to slušný objektiv. Ale poctivě musím říct, že dnes už bych do něj asi nešel. Spíš bych koupil pevná ohniska, nejraději Nikkor.

Objektiv SIGMA 70-300 / 4-5,6 APO MACRO  Můj další přírustek do rodiny. Pořídil jsem ho nový od známého z Německa. Jsem rád, že jsem se rozhodl pro o něco dražší verzi APO, která má vylepšené barevné podání. Můj kamarád, který má verzi DL moc spokojený není. S ostrostí kresby jsem spokojený, dobrý se mi zdá být i kontrast, nějaké vinětace jsem si nevšiml. Výborná věc je makro, s nejkratší zaostřitelnou vzdáleností 90 cm lze dosáhnout měřítka zvětšení 1 : 2, s použitím předsádkové čočky ještě většího, ale to jsem nezkoušel. Rozostření pozadí se mi zdá být celkem přirozené a příjemné. Abych uvedl také nějaké mínus, těžko použitelný pro nějaké akční focení se mi zdá být autofokus, což je částečně objektivem a částečně Nikony obecně, ten autofokus prostě není moc vychytanej, ale mě to až tak moc nevadí, ostřím stejně většinou ručně, obzvláště krajinu, kde cloním co nejvíc a zaostřuji na hyperfokální vzdálenost. Co se týče mechanické odolnosti, tahám ho sebou všude, po skalách, na lyžích, na kole se mnou projel Rakouskem, nevyskytl se mi žádný technický problém, zkrátka za ty peníze maximální spokojenost.

Objektiv Nikkor 50 / 2 Toto sklo jsem koupil se svojí bazarovou FM2-kou jako přívažek, na to jak byl otlučený jsem od něj moc neočekával, příruba filtru byla rovnaná, zřejmě spadl na zem, nebo na něj šlápnul slon, ale optickou kvalitou mě velmi mile překvapil. Téměř žádné reflexy v protisvětle, ostrá kresba, kontrastní barvy. Je to objektiv typu AI, vyráběl se do ledna `79 a na stařečka chodí výborně.

Blesk Metz 30 BCT4 Také bazarová koupě, taky maximální spokojenost. Směrové číslo 30, používám alkalické dobíjecí baterie Pure Energy, dobíjím, když si vzpomenu, nebo když nabytí trvá dlouho. Mrzí mě jen, že u mnou koupeného blesku chybí širokoúhlá předsádka. Ohnisko 28 mm nevykreslí až tak výborně, jak bych rád. Nevíte náhodou někdo, kde ji sehnat ?

Fotoaparát Minolta Hi-Matic F Foťák, s kterým jsem začínal vážněji fotit a který i dnes občas používám jako zápisník. K maximální spokojenosti s ním mi chybí alespoň časová automatika, ale jinak si nemám na co stěžovat. Výborně kreslící objektiv Rokkor 38 / 2,8, také z tohoto foťáku mám jednu zvětšeninu 40x60 cm. Je malinkej, jednoduše obslužnej (má jenom manuální ostření, jinak automat), a hlavně odolnej. Mohu vřele doporučit, bývá k vidění v bazarech za 1,200,- až 1,800,- Kč. Mslím, že za ty peníze se vyplatí.

Rolleicord 6x6 S tímto muzeálním exponátem jsem vyfotil několik  filmů. Bohužel můj kus někudy zřejmě pouští světlo, což vedlo k tomu, že na některých políčkách jsou přeexponované pruhy. Takže už s ním nefotím, odpočívá ve zbírce mezi dalšími starými fotoaparáty.

Stativ Hama Profil 76 Pokud se zeptáte profesionála, pravděpodobně vám řekne, že takový "shit" nestojí za řeč, ale mě prokázal neocenitelné služby. Je sice pravda, že se stabilitou to není až tak růžový, ale při použití normálního zoomu za nepříliš silného větru jsou výsledky uspokojující. Mé dlouhé sklo udrží taky, ale dá mu to větší práci. Jeho hlavní výhodou je to, že je LEHKÝ, malý a můžu ho všude tahat sebou, což také dělám. Co by mi byl platný nějaký Manfrotto krásně stabilní, ale o tři kila těžší, s kterým by se mi nechtělo tahat. Můj stativ krásně přidělám na bok baťůžku a můžu vyrazit na kolo, na běžky, do skal. Má jen jednu nevýhodu, na kterou jsem si ale už zvykl a to sice, že má jen dvoucestnou hlavu, ale jak říkám, zvykl jsem si na to a už mi to nevadí, při focení na výšku se jen pootočí rychloupínací destička o 90 stupňů a může se vesele fotit.

Brašnu používám Hama Caddy V230, vyhovuje mým požadavkům. Mám v ní většinou jedno tělo se základním zoomem nebo s 50-kou, blesk a na stojato Sigmu 70-300. K tomu všechny filtry, drobné příslušenství a vůbe takový všelijaký proprietky. Dále používám pistolové pouzdro Tamrac Zoom16, v kterém je druhé tělo s nasazeným objektivem, v kapse na krytu drátěná spoušť a nějaké drobnosti (klíče, hodinky, ...) a v přední malé kapsičce tři filmy. Obě tyto fotobrašny přepravuju v batůžku od Treksportu Little 32, kam se vejde ještě spousta dalších věcí (oblečení svačina, i nějakej matroš na lezení) a na bok připnu stativ. V případě delších vícedenních výletů používám batoh Treksport Patagonia 65, s kterým jsem také spokojený.

Filtry - na všech filtrech mám trvale nasazený Skylight filtr jako mechanickou ochranu, zároveň trochu oteplují barevné podání, což mi vyhovuje. Polarizační filtr používám Vivitar 58 mm, který s redukčními kroužky používám na všechny objektivy. Kvalita nic moc, budu muset zainvestovat do B&W.Dále mám několik filtrů Cokinsystému P a to : Gradual grey, Gradual blue, 80A a 81B. Příjdou mi vcelku užitečné, zvlášť ty graduální a modrý konverzní. No a potom ještě občas používám obyčejné bazarové filtry červený a žlutý.

CO BYCH SI JEŠTĚ RÁD POŘÍDIL ?

Věc, co mě láká je blesk SB 24 nebo 26. Metzka sice není špatná, ale lákají mě takové věci jako stroboskopický efekt, zaostřování ve tmě a další vychytanosti těchto zařízení.
 
 

ZPĚT